Audyt etyczny według procedury SMETA

Kontakt:
Zapytanie o ofertę
WyślijNewsletter
SubskrybujWytyczne SMETA zostały opracowane przez organizację o nazwie SEDEX. Jest to organizacja non-profit, która postawiła sobie za zadanie ujednolicenie zasad audytowych w zakresie kodeksu ETI Base Code jak i ujednolicenie wymagań w tym zakresie.
Organizacja została powołana do życia w 2001 roku przez grupę brytyjskich detalistów oraz ich kluczowych dostawców. Zauważono konieczność osiągnięcia jednolitego podejścia zarówno w kwestii tworzenia standardów społecznych jak i późniejszej weryfikacji przestrzegania tych standardów. SEDEX jest organizacją non profit z siedzibą w Londynie, która otwarta jest na wszystkich przedsiębiorców wszelkich branż na świecie.
Ponadto organizacja stworzyła i zarządza platformą internetową o nazwie SEDEX (Supplier Ethical Data Exchange). Platforma ta służyć ma jako miejsce wymiany informacji pomiędzy partnerami biznesowymi w zakresie stopnia spełnienia wymagań SMETA. Na platformie SEDEX każda organizacja po zarejestrowaniu się i opłaceniu składki członkowskiej może:
- pobrać i uzupełnić kwestionariusz samooceny (SAQ) swoich działań względem wymagań SMETA,
- umieścić na platformie raporty z audytu SMETA,
- umieścić na platformie dowody na podjęte działania naprawcze dla stwierdzonych podczas audytu niezgodności.
Platforma SEDEX dostarcza również każdej zarejestrowanej na niej organizacji wielu przewodników związanych z procedurą audytową jak i dobrymi praktykami SMETA.
Organizacja SEDEX dążąc do standaryzacji w zakresie SMETA opracowała między innymi:
- Przewodnik dobrych praktyk w zakresie wymagań SMETA, który mam pomóc każdej organizacji we wdrożeniu dobrych standardów odpowiedzialności społecznej
- Przewodnik dla jednostek audytujących, który ma na celu ujednolicenie właściwej oceny niezgodności audytowych jak i ujednolicenie procesu audytowego
- Formatki raportów poaudytowych, co zapewnić ma jednakowe raportowanie przez audytorów stwierdzonej w zakładach sytuacji bez względu na lokalizację tych zakładów
Metody przeprowadzanie audytów SMETA
Obecnie istnieje możliwość przeprowadzenia audytów według dwóch metodyk:
- SMETA 2 Pillar
- SMETA 4 Pillar
SMETA 2 Pillar obejmuje zagadnienia z następujących obszarów:
- System zarządzania/ład korporacyjny
- Swoboda pracy i zatrudnienia
- Wolność zrzeszania się pracowników
- Bezpieczeństwo i higiena pracy
- Zatrudnianie dzieci i nieletnich
- Zasady wynagradzania za pracę
- Przestrzegania norm czasu pracy
- Zapobieganie dyskryminacji i mobbingowi
- Praktyki w zatrudnianiu pracowników /legalność zatrudnienia
- Zasady nadzoru nad podwykonawcami i pracą chałupniczą
- Ochrona środowiska naturalnego w stopniu podstawowym
SMETA 4 Pillar oprócz powyższych obszarów obejmuje dodatkowo:
- Zapobieganie korupcji i łapownictwu tzw. business practices
- Ochronę środowiska w stopniu rozszerzonym
W trakcie audytów według metodologii SMETA prowadzone są rozmowy audytora z pracownikami bez udziału kadry kierowniczej, weryfikowana jest dokumentacja związana z wyżej wymienionymi obszarami z okresu 12 miesięcy poprzedzających dzień audytu oraz audytor wizytuje zakład (obszary produkcyjne, magazynowe jak i pomieszczenia pomocnicze). Aktualnie Sedex liczy 32.250 członków.
Audyty według procedury SMETA są wymagane przez wiele międzynarodowych i dużych firm. Wśród nich można znaleźć takie firmy jak Nestle, Danone, Tesco, MARS, WOOLWORTHS, BBC Worldwide Ltd, Heineken UK, Levi Strauss & Co., i wiele innych. Coraz częściej warunkiem koniecznych rozpoczęcia współpracy z takimi organizacjami staje się przedstawienie raportów z audytów weryfikujących panującą w zakładach sytuację.
Audyty DNV GL według procedury SMETA
DNV GL Business Assurance to jedna z wiodących na świecie firm certyfikacyjnych posiadająca 300 biur w 100 krajach i 16.000 pracowników. Jako fundacja mająca na celu ochronę życia, własności i środowiska jesteśmy zobowiązani oferować usługi zrównoważonego rozwoju.
Audyty według SMETA przeprowadzamy:
- za pośrednictwem wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych audytorów
- z dobrą i godną zaufania administracją i realizacją projektów
- z pragmatycznym, ale konsekwentnym sposobem kalkulacji