EMAS - Europejski system zarządzania środowiskowego

Kontakt:
Masz pytania?
Skontaktuj się z namiChcesz otrzymać ofertę?
Wyślij wniosekEuropejski system zarządzania środowiskowego i pełna zgodność z prawem ochrony środowiska
Skrót EMAS oznacza Wspólnotowy System Eko-Zarządzania i Audytu (opisany w Rozporządzeniu nr 1221/2009 WE). Jest to system dobrowolnej rejestracji organizacji, które pragną wykazać swoje zaangażowanie w idee zrównoważonego rozwoju, zgodność z wymaganiami prawnymi ochrony środowiska oraz zobowiązanie do ciągłego doskonalenia.
Rejestracja w EMAS wymaga dobrowolnego wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego (spełniającego wymagania zbliżone do zawartych w normie ISO 14001), przygotowania deklaracji środowiskowej oraz weryfikacji przez niezależną jednostkę certyfikującą. Rejestrację organizacji w EMAS w Polsce prowadzi Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Wymagania systemowe EMAS są podobne do ISO 14001
Oprócz typowych wymagań dotyczących systemu zarządzania środowiskowego takich jak polityka środowiskowa, cele, programy, audyty, działania korygujące i zapobiegawcze, w trakcie weryfikacji zgodności z EMAS szczególną uwagę zwraca się na to czy:
organizacja zapewnia stałą zgodność z prawem w zakresie wymagań prawnych (prawo miejscowe, krajowe i międzynarodowe) dotyczących środowiska,
efekty działalności środowiskowej organizacji wskazują na realizację zasady ciągłego doskonalenia,
organizacja zapewnia aktywne zaangażowanie pracowników do realizacji obowiązku ochrony środowiska i poprawy efektów działalności środowiskowej,
organizacja prowadzi otwarty dialog ze społeczeństwem oraz innymi zainteresowanymi stronami w celu identyfikacji kwestii interesujących społeczeństwo i inne zainteresowane strony.
Od czego zacząć?
Aby przystąpić do weryfikacji , należy wdrożyć skuteczny system zarządzania środowiskiem zgodny z wymaganiami Rozporządzenia EMAS oraz przygotować deklarację środowiskową.
Organizacje posiadające certyfikowany system zarządzania środowiskowego wg ISO 14001 mają ułatwione zadanie - wystarczy uzupełnić wymagania systemowe o dodatkowe wymagania EMAS, przygotować deklarację środowiskową i zgłosić się do akredytowanego weryfikatora EMAS.
Zapewniamy odpowiednie szkolenia i weryfikację zgodności z Rozporządzeniem EMAS.